Kako je počeo u kvalifikacijama, tako je nastavio i u trci – Oliveira doneo i drugu pobedu za Tech3 KTM u MotoGP trci rastanaka
Poslednja trka MotoGP sezone 2020 održana po prvi put na stazi Algarve u Portugalu, mala je takmičarski značaj samo po osnovi plasmana proizvođača i timova, ali je ipak donela lepu sportsku predstavu uz brojna opraštanja. Mguel Oliveira juče je postao prvi Portugalac, osvajač pol pozicije u MotoGP- u a danas je superiornom vožnjom od starta do cilja postao i prvi Portugalac MotoGP pobednik na stazi u Portugalu. Ujedno, doneo je i drugu pobedu za svoj Tech3 KTM tim, od kojeg se oprašta, obzirom da prelazi u fabrički tim iste marke KTM
Odlične vožnje imali su i Franco Morbidelli na SRT Yamahi, ali i Jack Miller na Pramac Ducatiju, koji je uspeo ono što na prošloj trci nije – obišao je Morbidellija za drugo mesto u poslednjem krugu trke. Tako se od svog Pramac tima koji mu je praktično spasao karijeru oprostio uspehom, pred prelazak u fabrički Ducati, od kojega se danas oprostio Andrea Dovizioso. I ponovo, vozači satelitskih timova popunili su pobedničko postolje.
Poslednja MotoGP trka sezone bila je i po brojnim osnovama oproštajna. Od aktivnog takmičenja u MotoGP-u oprostili su se Andrea Dovizioso i Cal Crutchlow. Dovi ne otkriva šta će raditi sledeće godine, spominje se učešće u MX svetskom šampionatu, dok se Britanac vraća na Yamahu M1, ali u ulozi test vozača. Danas su zauzeli 6. i 13. poziciju.
Pol Espargaro se nadao boljem ali i 4. mesto nije loše za rastanak sa Red Bull KTM-om, pred odlazak na vruće sedište fabričke Honde pored Marca Marqueza.
Od svog plavog kombinezona oprostio se i legendarni Doktor, Valentino Rossi 12. mestom, koji je odvezao svoju poslednju trku za fabrički tim Yamaha, mada će i dogodine voziti M1, samo u drugoj kombinaciji boja kakve koristi Petronas SRT Yamaha tim. Sa druge strane, u boje Rossijevog kombinezona dolazi Fabio Quartararo, prijatno ali i neprijatno iznenađenje sezone, kojega su nakon prve polovne odveženih trka mnogi videli kao šampiona sveta, ali on to svojom formom u drugom delu sezone nije dokazao, a slavu prepustio timskom kolegi Mobidelliju, na zapravo slabijem motociklu. Tačnije, motociklu starije evolucije, koji je bolje funkcionisao od najviše specifikacije.
Pozicijom 11. od tima Esponsorama Avintia oprostio se i Johan Zarco, koji će dogodine nositi plavo beli kombinezon i pod sobom imati Pramac Ducati fabričke specifikacije, koji mu prepušta Francesco Bagnaia, koji ostaje u sličnim bojama, ali fabričkog tima Ducati, koji mu prepušta Danilo Petrucci, koji odlazi u Tech3 KTM. Bagnaia je u sudaru sa novim šampionom sveta Joanom Mirom zbog povrede ruke odustao od trke, isto kao i Mir zbog kvara motocikla.
|
Poz. |
Poena |
Br. |
Vozač |
Nacija |
Tim |
Motocikl |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
1 |
25 |
88 |
Miguel OLIVEIRA | POR | Red Bull KTM Tech 3 | KTM |
|
2 |
20 |
43 |
Jack MILLER | AUS | Pramac Racing | Ducati |
|
3 |
16 |
21 |
Franco MORBIDELLI | ITA | Petronas Yamaha SRT | Yamaha |
|
4 |
13 |
44 |
Pol ESPARGARO | SPA | Red Bull KTM Factory Racing | KTM |
|
5 |
11 |
30 |
Takaaki NAKAGAMI | JPN | LCR Honda IDEMITSU | Honda |
|
6 |
10 |
4 |
Andrea DOVIZIOSO | ITA | Ducati Team | Ducati |
|
7 |
9 |
6 |
Stefan BRADL | GER | Repsol Honda Team | Honda |
|
8 |
8 |
41 |
Aleix ESPARGARO | SPA | Aprilia Racing Team Gresini | Aprilia |
|
9 |
7 |
73 |
Alex MARQUEZ | SPA | Repsol Honda Team | Honda |
|
10 |
6 |
5 |
Johann ZARCO | FRA | Esponsorama Racing | Ducati |
|
11 |
5 |
12 |
Maverick VIÑALES | SPA | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha |
|
12 |
4 |
46 |
Valentino ROSSI | ITA | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha |
|
13 |
3 |
35 |
Cal CRUTCHLOW | GBR | LCR Honda CASTROL | Honda |
|
14 |
2 |
20 |
Fabio QUARTARARO | FRA | Petronas Yamaha SRT | Yamaha |
|
15 |
1 |
42 |
Alex RINS | SPA | Team SUZUKI ECSTAR | Suzuki |
|
16 |
9 |
Danilo PETRUCCI | ITA | Ducati Team | Ducati | |
|
17 |
82 |
Mika KALLIO | FIN | Red Bull KTM Tech 3 | KTM | |
|
18 |
53 |
Tito RABAT | SPA | Esponsorama Racing | Ducati |

