Toyota i Nissan – alijansa na pomolu (barem i spekulacijama) ali koja mora da preskoči mnoge prepreke uključujući i antimonopolske zakone
Toyota i Nissan – alijansa na pomolu, barem u spekulacijama, ali koja mora da preskoči mnoge prepreke uključujući i antimonopolske zakone. Dana 23. decembra 2024. godine, Nissan i Honda su potpisali memorandum o razumevanju (MOU) kako bi istražili potencijalno spajanje. Međutim, pregovori nisu dugo trajali pre nego što su se dva japanska proizvođača automobila razišla. Dana 13. februara 2025. godine, kompanije su zvanično završile razgovore, delom zato što je Nissan bio protiv toga da postane Hondina podružnica. Iako dve kompanije i dalje sarađuju na elektrifikaciji i softveru, potpuno spajanje nije moguće.
Pre nego što je dogovor propao, predsednik Toyote, Akio Tojoda, rekao je u januaru na sajmu CES da Nissan nikada nije kontaktirao Toyotu u vezi sa super-spajanjem. On veruje da se to ne bi dogodilo ni u kom slučaju, jer bi stvaranje jedne mega-kompanije verovatno kršilo antimonopolske zakone. Međutim, sada se ispostavilo da je Toyota navodno kontaktirala Nissan u vezi sa mogućim savezom nakon neuspelog spajanja sa Hondom. Japanske nacionalne novine Mainiči Šimbun (a prenosi Atomotive News) tvrde da je rukovodilac Toyote razgovarao sa Nissanom o nekom obliku partnerstva. Nissan je odbio da komentariše ovo pitanje, dok Toyota još uvek pregleda izveštaj pre nego što izda zvaničnu izjavu.
Toyota, najveći svetski proizvođač automobila petu godinu zaredom, već poseduje akcije u nekoliko japanskih proizvođača automobila. Poseduje 20 odsto Subarua, 5,1 odsto Mazde, 4,9 odsto Suzukija i 5,9 odsto Isuzua. Možemo samo da zamislimo koliko bi komplikovano bilo da su Toyota i Nissan razmenili akcije. Sećamo se šta je Tojoda rekao nakon konferencije za novinare koju su Nissan i Honda održali kada je potpisan Memorandum o razumevanju. Predsednik je izrazio razočaranje zbog nedostatka detalja usmerenih na proizvod. Umesto toga, u zajedničkom dokumentu korišćene su popularne reči poput „poslovne integracije“ i „sinergije“, sa ciljem da se Japan transformiše u „vodeću globalnu kompaniju za mobilnost“. Nissan je od tada rešio problem nedostatka pravca proizvoda najavljujući talas lansiranja novih vozila u svim globalnim regionima. Takođe se oslanja na partnere u alijansi, Renault i Mitsubishi, za modele sa oznakom marke kako bi značajno skratio vreme potrebno do plasmana na tržište.
Bliže veze sa kineskim Dongfengom su očigledne u novoj električnoj limuzini N7 i plug-in hibridnom pikapu Frontier Pro. Generalni direktor Nissana, Ivan Espinosa, nedavno je izjavio da je kompanija otvorena za nove saradnje, ali da je glavni prioritet interna stabilizacija. A taj put do stabilizacije biće trnovit, obzirom da Nissan već najavljuje velike mere smanjenja troškova, kao što su ukidanje 20.000 radnih mesta, zatvaranje sedam fabrika i drastično smanjenje troškova za istraživanje i razvoj. Takođe ima za cilj smanjenje složenosti delova za brutalnih 70 procenata i ukidanje šest platformi vozila, uz nastavak ulaganja u luksuzni brend Infiniti.
Što se tiče toga kako se Nissan našao u ovoj situaciji, Espinosa je nedavno objasnio da je sve počelo 2015. godine, kada je Carlos Ghosn još uvek bio na čelu. Cilj je bio povećanje godišnje prodaje vozila na osam miliona jedinica velikim ulaganjem u proizvodnju i radnu snagu. Međutim, prodaja za fiskalnu 2024. godinu (1. april 2024. – 31. mart 2025.) iznosila je samo 3,3 miliona vozila. Kad već pominjemo bivšeg šefa Nissana, on tvrdi da je Nisan u „očajnoj situaciji“ i da je Honda planirala „prikriveno preuzimanje“. Iako Nissan i Honda više ne razgovaraju o spajanju, povezivanje kompanija u oblasti „inteligencije vozila i elektrifikacije“ je i dalje u pripremi.

