fbpx

Čvrste baterije šalju litijum jonske u penziju?

Litijum jonske baterije su rešenje sadašnjice i biće rezervoar energije prvih serijskih EV. Ali, izgleda da neće biti trajno rešenje

Čvrste baterije u modelu Fisker EMotion. Foto: Fisker

Nedavno saopštenje da čvrstim baterijama vremenom raste kapacitet zvuči kao naučna fantastika. Ali, ako se zna da je među potpisnicima ovog saopštenja John B. Goodenough, jedan od tvoraca aktuelnih litijum jonskih baterija, ovo saopštenje dobija sasvim drugačiju dimenziju.
Potera za boljim, lakšim, trajnijim i efikasnijim “rezervoarom” električne energije traje, a još prošle godine pojavile su se informacije da su naučnici otkrili revoluconarno rešenje. Čvrsta baterija sa staklenim elektrolitom pokazala je bolje performase od aktuelnih litijum jonskih. Najnovije informacije govore da su se naučnici našli u čudu kada su otkrili gotovo nezamislivu anomaliju. Čvrste baterije vremenom i upotrebom imaju sve veći kapacitet, a u laboratorijskim uslovima dostižu neverovatan broj od 23.000 ciklusa punjenja i pražnjenja. Pri tom, ne sadrže kobalt, i mogu biti reciklirane. Ideja čvrstih baterija zasniva se na anodi od litijuma i plastifikatora koji u kontaktu sa konvencionalnom i jeftinom katodom koja sadrži oksid. Tvrdnja sa vremenom dobija na kapacitetu potpuno se kosi sa do sada poznatim. Aktuelne litijum jonske baterije zbog procesa protoka jona litijuma između elektroda gube sposobnost primanja i zadržavanja električne energije tokom vremena i kroz cikluse punjenja i pražnjenja. Ova osobina i problem cene, dostupnosti i reciklaže kobalta koji je deo ovih baterija, najveći su problemi aktuelnih baterija.

Fisker najavljuje svoj EMoton sa čvrstim baterijama i autonomijom od 700 kilometara. Foto: Fisker

Kao i uvek, postoje naučnici koji osporavaju ove tvrdnje, ali Maria Helena Braga, vodeći istraživač na ovom projektu kaže da je tim dobio iste rezultate iz mnogo različitih ćelija i sa četiri razlčita instrumenta i različitih laboratorija. Rezultat je da su probni LED-ovi radili danima i nakon 23.000 ciklusa punjenja i pražnjenja čvrstih baterija, sa veoma malom količinom aktivnog materijala. Ko je u pravu, vreme će pokazati, a Fisker, proizvođač ekskluzivnih sportskh električnih automobila već najavljuje svoj EMotion, sportsku limuzinu od 5 metara sa četvora vrata sa čvrstim baterijama.

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Kako se Mercedes C 220d 4Matic snalazi u mećavi?

Mercedes-Benz je kroz osvežavanje C Klase morao da uradi mnogo više od uvođenja novih ...

Novi Mercedes-Benz SL na zimskim testovima

To što je kabriolet sa platnenim krovom ne znači da ne mora na testove ...

Formula 1 – Binotto novi šef Audi F1 tima

Formula 1 – Binotto novi šef Audi F1 tima kao deo velike rekonstrukcije menadžmenta ...

Volkswagen grupa proširuje proizvodnju električnih automobila

Volkswagen grupa će proširiti proizvodnju električnih automobila na šesnaest fabrika širom sveta do kraja ...

Williams Racing prodat američkom investitoru

Williams Racing je u potpunosti prodat američkoj investicionoj firmi Dorilton Capital Williams Racing, legendarni ...

Nova Toyota Auris pred publikom

Nova Toyota Auris otkrivena je u Ženevi sa novom karoserijom i novim hibridnim pogonima ...