fbpx

Formula 1 – novi Ferrari za sekundu brži

Formula 1 – novi Ferrari je (navodno) za sekundu brži od bolida iz prethodne sezone, tako barem tvrde u Maranellu

Foto: Scuderia Ferrari Press Office

Formula 1 – novi Ferrari bolid brži je za sekundu od F1-75, prošlogodišnjeg bolida, koji je barem na početku sezone sa bolidima po novim pravilima bio najbrži. Za sada, novi izazivač za šampionat Formule 1 ima kodno ime projekta 675, a javnosti će biti prikazan za Dan zaljubljenih 14. februara. Optimistične najave ipak treba uzeti sa rezervom obzirom da stižu iz Maranella ali su bazirane samo na simulacijama, a prava brzina bolida neće se znati sve do prve trke sezone koja će se voziti u Bahreinu. Šta više, iako navijači Scuderije za sada imaju čemu da se raduju ima i onog koji smatraju da je uz restriktivna pravila i zamrznut razvoj pogonskih grupa unapređenje od sekunde gotovo pa nemoguće.
Uz dobre vesti, Ferrari šalje i malo manje dobre. Navodno, razvoj i priprema bolida su u laganom zakašnjenju u odnosu na plan, ali ne i nenadoknadivom zakašnjenju. Pored toga, iako je prvobitni plan bio da se novi Ferrari F1 predstavi u Imoli, ceremonija prezentacije održaće se u Maranellu, obzirom da tim nije imao dovoljno vremena da obezbedi logistiku potrebnu za prezentaciju u Imoli.
Prema informacijama italijanskih medija novi šef Ferrari Formula 1 tima Fred Vasseur neće uvoditi velike izmene i navodno je u tim dočekan uz bezrezervnu dobrodošlicu.
Iako je optimizam uvek dobrodošao, treba biti obazriv sa očekivanjima. U predsezoni svi timovi tvrde i nadaju se da su brzi i najbrži, ali staza jedino merilo vrednosti i brzine. Najsvežiji primer je prošlogodišnji W13 bolid tima Mercedes-AMG koji je u simulacijama bio spektakularno brz, ali je već pri prvim izlascima na stazu pokazao veliku sklonost ka poskakivanju, a timu je trebala praktično sela sezona da otkloni sve probleme koje simulacije nisu pokazale. Šta više, čak ni dva predsezonska testa po pravilu nikada ne pokažu pravu formu timova, obzirom da svi skrivaju svoju pravu brzinu, ali i probleme na koje nailaze.
Na kraju, najveći problemi za Ferrari F1 tim i nisu bili samo u brzini, nego u nepouzdanosti, vozačkim i timskim greškama i prevelikoj agresivnosti prema pneumaticima. Taj do simulatori ne otkrivaju.

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Renault Twingo odlazi – stiže Renault 5 ali kao EV

Informacija je službena – Renault Twingo će se ugasiti, a vratiće se Renault 5 ...

Dakar reli 2024 – dvostruka pobeda za Audi

Dakar reli 2024 – dvostruka pobeda za Audi, ali za vozače koji više nemaju ...

Novi Nissan Qashqai – spoj naprednog dizajna i vrhunske udobnosti

Povezana, udobna i superiorna kabina novog Nissana Qashqai postavlja novi standard  za vrhunski osećaj, ...

Hyundai Veloster otkriven u Detroitu

Hyundai je u Detriotu zvanično predstavio novi Veloster, koji će prvenstveno biti namenjen američkom ...

Najavljen nastavak subvencionisanja električnih vozila u Srbiji

Najavljen nastavak subvencionisanja kupovine električnih vozila u Srbiji, ali ne i zabrana uvoza vozila ...

Na kraljevsko venčanje u 60 godina starom Rollsu

Dok se većina bavi toaletama i protokolom sa kraljevskog venčanja Princa Harija i Megan ...