fbpx

Ron Dennis se oprostio od McLarena

Šest meseci nakon što je gotovo na silu smenjen sa pozicije CEO McLarena, Ron Dennis prodaje svoje deonice u kompaniji i raskida svaku vezu za firmom koju je dobrim delom stvorio

Ron Dennis je rekao zbogom McLarenu kompaniji koja je počela kao trkački tim u Formuli 1 a danas se njena vrednost procenjuje na 2 milijarde funti, i smatra se jednom od najboljih i najvrednijih engleskih privatnih kompanija. Nakon što je u decembru 2016. izgubio poziciju CEO i kontrolu nad firmom u kojoj je još uvek bio vlasnik 25%, a uz loše odnose sa suvlasnicima Mansourom Ojjehom i investicionim fondom Mumtalakat, Dennis je odlučio da za 275 miliona funti proda svoje deonice i potpuno izađe iz firme koju je dobrim delom on i stvorio.Britanski milioner je godinama važio za jednog od najboljih šefova timova u F1, međutim njegova razilaženja sa ostalim vlasnicima kompanije rasla su sa nestajanjem sportski rezultata firme, što zbog izostanka fabričke podrške proizvođača, što zbog odlaska svih sponzora, čemu su delom zaslužni loši rezultati, a delom i tvrdoglavost Dennisa da spusti cenu paprenih sponzorskih ugovora koji više nisu imali osnovu. Kulminacija svega nastala je kada je Dennis pokušao da otkupi celi kompaniju pre tri godine, u čemu nije uspeo, i kada je praktično na silu uspeo da ostane CEO. Aktuelna drama sa lišim reultatima, samo je doprinela raspadu sistema, pa je Dennis ipak odlučio da za “izvesnu nadoknadu”, digne ruke od svega i izađe iz kompanije.


Ron Dennis je bez sumnje uspešan poslovni čovek, koji je uspeo da McLaren pretvori u jedan od najboljih i najuspešnijih timova, za koji su vozili Lauda, Prost i Senna, i mnogi drugi veliki vozači i osvajali brojne titule. Takođe, Dennis je vlasnik i velikog catering lanca Absolute taste, koji je počeo tako što mu je tadašnji glavni kuvar F1 tima na tri stranice preložio biznis plan, a Dennis ga finansijski podržao. Zanimljivo je i da je Dennis zajedno sa Mansourom Ojjehom bio većinski akcionar luksuzne marke satova TAG Heuer, sve dok marku nije preuzeo Louis Vuitton. McLaren pored F1 tima ima i svoj usopešan razvojni centar, kao i proizvodnju putničkih supersportskih automobila McLaren, za koji se može čuti da nije ispunila finansijske planove prema očekivanjima.

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Pokazani i glavni rivali u Formuli 1

Na dozvoljenim vožnjama za snimanje promotivnih materijala, danas su prikazani bolidi Mercedesa i Red ...

BMW Panoramic Vision postaje stvarnost

BMW Panoramic Vision postaje stvarnost i uskoro stiže kao standarna instrumentacija uz infotejment u ...

Akcijske cene za vozila Seat

Za završetak godine, Porsche SCG, uvoznik marke Seat je obezbedio specijalne cene i pakete ...

Test Cupra Leon Boost 1.5 eTSI

Test Cupra Leon Boost 1.5 eTSI pokazuje da dobro poznata mehanika može biti vrlo ...

Formula 1 – prve kvalifikacije sezone pripale Leclercu u Ferrariju

Formula 1 je kvalifikacijama u Bahreinu započela sezonu koja se širom sveta sa nestrpljenjem ...

Donkervoort slavi 70. rođendan osnivača specijalnim izdanjem

Osnivač holandskog specijaliste za lagane sportske automobile Donkervoorta napunio je 70 godina, a u ...