fbpx

Dakar 2026, 12. etapa – Al Attiyah pobednik etape

Dakar 2026, 12. etapa – Al Attiyah pobednik u Daciji Sandriders i sve je bliži svojoj šestoj tituli na legendarnom reliju

Dakar 2026, 12. etapa – Al Attiyah pobednik // Foto: a.s.o./a.vincent/dppi

Dakar 2026, 12. etapa – Al Attiyah pobednik u Daciji Sandriders i sve je bliži svojoj šestoj tituli na legendarnom reliju, dok se njegov najveći konkurent Nani Roma mučio, i završio na osmom mestu.
Naser Al-Atija je korak bliže osvajanju šeste krune na Dakar reliju 2026 pobedom na pretposlednjoj etapi relija 2026. godine voženoj u petak. Vozač Dačije je vodio veći deo brzinca od 311 km između Al Henakije i Janbua, a dvojac Forda, Mitch Guthrie i Mattias Ekstrom, samo su nakratko prekinuli njegovu kontrolu tokom dana. Al-Attiyah je prvi izbio u vođstvo neposredno pre 100. km, pobedivši ranog lidera Guthria, dok je njegov timski kolega Sebastijan Loeb nakratko doveo Dačiju do drugog mesta. Ekstrom je preuzeo prvo mesto od Al-Attiyaha na trećoj kontrolnoj tački, ali se vozač Dačije vratio u narednih 50 km i vratio status kvo. Razlika između njih dvojice ostala je ispod jednog minuta za sledeću fazu etape, ali je Al-Attiyah uspeo da poveća svoju prednost na 1:38 na poslednjoj kontrolnoj tački pre cilja, pošto su se Guthri i Toby Price iz Tojote takođe pridružili borbi za pobedu.

Dakar 2026 // Nani Roma / Ford Raptor // Foto: a.s.o./a.vincent/dppi

U poslednjem delu specijalnog ispita, Al-Attiyah je uspeo da izbegne bilo kakvu kasnu dramu i obezbedi pobedu na etapi sa 1:04 prednosti, zapečativši svoju drugu pobedu u 2026. godini. To je takođe označilo 50. pobedu na etapi u njegovoj impresivnoj karijeri na Dakaru, izjednačivši ga sa rekorderima Stefaneom Peterhanselom i Arijem Vatanenom kao najuspešnijim vozačima u istoriji relija. Guthri je na kraju prevladao u borbi za drugo mesto, oporavivši se od zaostatka od četiri minuta u etapi i nadmašivši svog iskusnijeg timskog kolegu Ekstroma. Šveđanin je pao na četvrto mesto na cilju, iako je zaostajao samo 1:49 za Al-Attiyahom, nakon što je Price pojačao tempo u svom fabričkom Hiluxu i obezbedio poslednje mesto na podijumu na etapi.
Eryk Goczal i njegov otac Marek Goczal ponovo su uspeli da se promešaju sa fabričkim timovima, završivši na petom i šestom mestu sa Energylandija Tojotom. Obojica su uspeli da preteknu devetostrukog svetskog WRC šampiona, Loeba, koji je na kraju etape pao na sedmo mesto, više od pet minuta iza svog timskog kolege Al-Attiyaha.

Dakar 2026 / Nani Roma/ Ford M Sport // Foto A.S.O./Charly López

U međuvremenu, nade Nanija Rome da osvoji treću pobedu na Dakaru doživele su veliki pad zbog neinspirativne vožnje do osmog mesta, izgubivši više od šest minuta tokom 12. etape. Henk Lategan, koji je u četvrtak izgubio četiri sata zbog polomljenog zavrtnja, završio je na devetom mestu za fabrički tim Toyota, dok je njegov timski kolega Seth Quintero završio dva mesta iza na 11. mestu. Razdvojio ih je Carlos Sainz u još jednom fabričkom Fordu, legenda relija koji ove godine još uvek nije zabeležio etapnu pobedu u 48. izdanju ovog događaja. Sa preostalom samo 108 km dugom kružnom stazom u Janbuu u subotu, Al-Attiyah vodi u generalnom plasmanu sa značajnom prednošću od 15 minuta i 2 sekunde ispred Rome, praktično obezbeđujući svoju šestu titulu na Dakaru. Ekstrom je pretekao Loba i drži treće mesto, ali sa samo 29 sekundi razlike između njih dvojice, pa se borba za konačno mesto na podijumu nastavlja.

Dakar 2026 / Ricky Brabec / HRC / Foto: a.s.o./f.gooden/dppi

U konkurenciji motociklista fabrički vozač Honde Ricky Brabec ponovo je u vođstvu, 3′:20″ ispred Luciana Benavides fabričkog vozača KTM-a, tako da je borba za pobedu na Dakaru potpuno otvorena. Tosha Schareina je na Hondi, manje više obezbedio treće mesto sa 27 minuta zaostatka iza vodeće dvojice, ali i preko pola sata prednosti u odnosu na četvrtoplasiranog Skylera Howesa na Hondi.

Poz Vozač Automobil Vreme/Zaost.
1 Nasser Al-Attiyah Dacia 48h01m51s
2 Nani Roma Ford +15m02s
3 Mattias Ekstrom Ford +23m32s
4 Sebastien Loeb Dacia +23m50s
5 Carlos Sainz Sr Ford +36m33s
6 Mathieu Serradori Century +53m17s
7 Lucas Moraes Dacia +53m35s
8 Toby Price Toyota +58m24s
9 Seth Quintero Toyota +1h19m10s
10 Mitch Guthrie Ford +1h27m27s
  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Mazda 3 Sedan Skyactiv X – za čistiji vazduh

Mazda je dobro protresla kupce C segmenta novom generacijom modela Mazda 3, ali još ...

Volvo u Geteborgu testira bežično punjenje automobila strujom

Volvo je počeo testove nove tehnologije bežičnog punjenja automobila XC40 Recharge strujom u realnim ...

Renault je objavio podatke o prodaji u 2019.

Grupa Renault je u 2019. prodala 3.753.723 vozila širom sveta, što je pad prodaje ...

Debitovao je Lamborghini SC63 LMDh

Debitovao je Lamborghini SC63 LMDh koji se priprema za nastup na Lemanu sledeće godine ...

Porsche Cayenne predpremijerno

Na 12 dana od zvanične svetske premijere na salonu u Frankfurtu, Porsche je predstavio ...

Alfa Romeo Giulia GTA, nije nova ali je paprena

Alfa Romeo Giulia GTA nije nov model, ali je vatren i poslužiće da prekratimo ...