fbpx

Autonomna vozila – biznis milenijuma ili šarena laža?

Potpuno autonomna vozila stižu. Ako ne baš 2020, a ono sigurno do 2025. – 2030. biće redovna pojava na ulicama širom planete.

Auto industrija danas ulaže mnogo da bi sutra zaradila nenormalno mnogo, ali već sama ideja i cilj o nula udesa i nula mrtvih u saobraćaju zvuči monumntalno ako se zna da prema podacima svetske zdravstvene organizacije, svake godine u saobraćaju pogine 1,23 miliona ljudi.
Međutim, proizvodnja automobila, autonomnih ili ne, je pre svega biznis, i postoje struje analitičara i savetnika koji smatraju da se prodajom podataka koje će prikupljati autonomni automobili može mnogo zaraditi. Jako mnogo, kažu čak da je u opticaju brojka od jedne trilijarde dolara.
U čemu je stvar. Savetnici koji vide profit u podacima smatraju da se prodajom ovih podataka Googlu Appleu može jako mnogo zaraditi. A razlog da dva softverska giganta kupe podatke je da putem saznanja gde ide putnik, šta mu je interes, koje su mu potrebe i sve to da putem povezanosti koja se planira otvori nesagledivo velike mogućnosti. Govori se da će ovi podaci prikupljeni u vozilima biti vredni kao nafta ili zlato.
Međutim, postoji i struja koja sasvin drugačije posmatra stvari i kaže da će pokušaj prodaje ovih podataka biti isto što i prodaja zamrzivača eksimima. Zbog čega? Pa zbog toga što Google i Apple već raspolažu tim podacima.
Jedan od najharizmatičnijij vođa u autoindustriji predsednik Fiat Chrysler Automobiles Sergio Marchionne misli da treba biti jako oprezan u stvaranju poslovnog modela koji će se se bazirati na prodaji podataka. On je izjavio da savetnici kažu da Googlu i Appleu treba tražiti milijarde, a da na istu ponudu za iste podatke dva elektronska giganta kažu da to već imaju.
Prema svemu ovome, izgleda da će se u auto industriji otvoriti još jedan ljuti front, koji neće imati veze sa volanom i točkovima, niti ekologijom, nego sa nulama i jedinicama u digitalnom svetu podataka.

  • Show Comments

  • MMS Car

    Ovo bi bilo odlicno da zazivi i da se realizuje. Predpostavljam da ce im cena biti paprena, ali vredi svake pare.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Volvo EX30 Cross Country zvanično predstavljen

Volvo EX30 Cross Country zvanično predstavljen i jedan je od brojnih noviteta koje će ...

Koliko mora da se radi za polovan automobil?

Koliko mora da se radi za polovan automobil? Srbi moraju da rade duže nego ...

Renault Megane R.S. Trophy R oborio rekord na Nirburgringu

Renault Megane R.S. Trophy R oborio je rekord staze Nirburgring za automobile sa pogonom ...

Dacia na Međunarodnom salonu automobila u Beogradu

Dacia na Međunarodnom salonu automobila u Beogradu premijerno predstavlja modele Bigster u SUV ponudi ...

Da li kreće Nirburgring ludilo?

Porsche je svojim modifikovanim LMP1 prototipom oborio 35 godina star rekord “Zelenog pakla”, a ...

GMC Hummer EV jeste EV ali zagađuje kao…

GMC Hummer EV jeste električni offroader, ali ima emisiju veću od vozila sa unutrašnjim ...