fbpx

Ford je potvrdio da će svoje novo lako dostavno vozilo proizvoditi u pogonu u Rumuniji u koji je uložio 250 miliona evra

Ford of Europe je potvrdio da će od 2023. godine u svom pogonu Craova u Rumuniji proizvoditi novo lako dostavno vozilo, a iz ste fabrike izlaziće i električna verzija godinu dana kasnije. Investicija od 250 miliona evra u pogon u Rumuniji deo je strategije koja za cilj ima elektrifikaciju kompletne ponude dostavnih vozila sa “Plavim ovalom”, koja bi do 2024. trebala postati 10% sposobna da se kreće bez emisije CO2, odnosno, da za svoj pogon koriste plug-in ili električne motore. Ford očekuje da čak dve trećine prodaje komercijalnih vozila do 2030. bude PHEV ili EV.
Craiova će biti treći pogon Forda u Evropi koji će biti osposobljen za proizvodnju potpuno električnih vozila. Uz značajne investicije u adaptaciju i prilagođavanje to će biti i pogon u Kelnu u Nemačkoj i pogon Koaceli u Turskoj.
U Kraiovi u Rumuniji, Ford trenutno proizvodi EcoSport i Pumu, kao i svoje 1.0 EcoBoost motore, i ima oko 6.000 zaposlenih.
Ford je već najavio da će novi Transit Custom proizvoditi u Turskoj uporedo sa VW Transporterom koji će biti “blizanci” a rezultat su alijanse Forda i Volkswagen Grupe. Za oba giganta tržište komercijalnih vozila su ključna za ostvarivanje zarade, a pogotovo za Ford, koji većinu svoje zarade u Evropi ostvaruje upravo na prodaji modelne porodice Transit. Uskoro će kao rezultat Alijanse VW-Ford stići Ford Transit Connect na platformi VW Caddy-a, kao i novi VW pick-up na platformi novog Ford Rangera, za koju je zadužen Ford.

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Nikola Motor tužio Teslu zbog Semija

Proizvođač šlepera na hidrogenski pogon Nikola Motor podneo je tužbu protiv Tesle zbog povrede ...

VW počeo proizvodnju Amaroka sa 252KS

Mercedes je X-Klasom razbudio potražnju luksuznih pick up-ova, pa je i VW napravo najsnažniju ...

Volkswagen Multivan T7 debitovao kao naslednik Caravelle

Volkswagen je sa predstavljanjem potpuno novog modela Multivan T7 penzionisao dosadašnje, dobro poznato ime ...

Explorer XPR440, kamper koji može (skoro) svugde

Kada se na šasiju Mercedes Unimoga postavi nadgradnja koja ga pretvori u kamper, dobija ...

Nova Toyota ProAce Max zaokružuje ponudu

Nova Toyota PROACE MAX potpuno zaokružuje elektrifikovanu gamu modela Toyota Professional Nova Toyota PROACE ...

Kangoo od sada i sa automatskim menjačem

Renault Kangoo sa robotizovanim EDC menjačem uz dizel motore Renault Kangoo porodica je po ...