fbpx

Brembo i Michelin menjaju način zaustavljanja automobila

Brembo i Michelin menjaju način zaustavljanja automobila, a prvi testovi pokazuju značajno skraćenje zaustavnog puta

Brembo i Michelin menjaju način zaustavljanja automobila

Brembo i Michelin menjaju način zaustavljanja automobila, a prvi testovi pokazuju značajno skraćenje zaustavnog puta, ali veće implikacije su ono što je zaista fascinantno. Supergrupe u svojim domenima su uvek razlog za uzbuđenje. Kada legende udruže snage, mogućnosti izgledaju beskrajne. Tako je i sa Brembom i Michelinom, liderima u svojoj oblasti, koji se udružuju kako bi automobili bolje zaustavljali, a možda i više od toga. Saradnja se vrti oko Brembovog novog Sensify kočionog sistema, koji je sam po sebi posebno zanimljiv. Ranije smo imali „brake by wire”, kočione sisteme, gde pedala kočnice u osnovi šalje signal elektronskom pojačivaču koji distribuira hidrauličnu tečnost do čeljusti kao i u inače konvencionalnom (čisto hidrauličnom) sistemu, ali Sensify je malo drugačiji. Sistem koristi pedalu kočnice da pošalje signal kontrolnoj jedinici, ali odatle je sila kočenja na svakon točku automobila potpuno promenjiva.
Postoje dva načina da se to postigne. Prvi je sa hidraulikom, gde svaka pojedinačna kočnica ima svoj glavni cilindar, koji pokreće elektromotor koji prima signale od upravljačke jedinice kočnice; drugi je sa elektromotorima u čeljustima, koji aktiviraju jastučiće bez ikakve tečnosti. U teoriji, možete kombinovati oba tipa, na primer, hidraulično kočenje za prednje točkove i “suvo” kočenje za zadnje. Michelin pomaže da se to podigne na viši nivo. Podaci iz njegovog softvera se integrišu sa informacijama koje Sensify prikuplja da bi stvorio veoma precizne procene prijanjanja guma u realnom vremenu.

Brembo i Michelin menjaju način zaustavljanja automobila

„Ono što radimo je da u realnom vremenu možemo da identifikujemo na osnovu podataka koje pruža Sensify… četiri kritična parametra guma“, kaže Serge Lafon, šef Michelinovog poslovanja guma za prvu ugradnju. „Opterećenje pneumatika, nivo istrošenosti, pritisak i temperatura. Sa ta četiri parametra možemo identifikovati i izračunati koeficijent prianjanja pneumatika, koji je kritičan za svaki kočioni sistem.“ U suštini, Sensify može optimizovati pritisak kočnice u svakom uglu automobila, približavajući se granici prianjanja neposredno pre blokiranja. „Ono što je od suštinskog značaja za sistem je kako se ovo precizno poznavanje fizike obezbeđuje mozgu Sensifya skoro trenutno“, kaže Ignacio Alvarez Troncoso, šef istraživanja i razvoja u Brembo. “To čini ogromnu razliku u tome kako Sensify donosi odluke.” Dve kompanije su počele sa radom na simulaciji. Testiranje je počelo na Michelinovom poligonu prošle jeseni. Do sada, jedina cifra koju su proizvođači pružili je smanjenje kočionog puta do četiri metra u poređenju sa automobilom sa “standardnim” ABS sistemom.
Testovi su obavljeni na automobilima sa letnjim i zimskim gumama, novim i pohabanim gumama, pravilno i nedovoljno naduvanim gumama, i u suvim i mokrim uslovima. Testovi su uključivali puna zaustavljanja od brzina od 50 do 140 km/h. „U svakom trenutku primenjujete maksimalni pritisak bez blokiranja točka“, kaže Lafon. Sistem može da kompenzuje bilo koji faktor – životnu sredinu, habanje, itd. – jer uvek izračunava tačan koeficijent prianjanja za svaku gumu pojedinačno. Sensify distribuira kočionu silu tako što procenjuje sve što utiče na performanse guma i kočenja, a zatim vrši podešavanja u hodu. Troncoso nije ulazio u detalje, ali je rekao da su brzina i tačnost podataka koje ima, zahvaljujući Michelinu, promenili način na koji Brembo razvija sistem. Ono što je još intrigantnije je šta ova vrsta podataka o gumama u realnom vremenu znače za ostale sisteme automobila.

Termin „softverski definisano vozilo” je nov i aktivan, i dok su vozila verovatno donekle softverski definisana od prvih kompjuterski kontrolisanih sistema za upravljanje radom motora iz 1970-ih i 1980-ih, termin je koristan za razumevanje novijeg trenda u automobilima. Toliki deo hardvera automobila kontroliše softver i sve više vidimo sisteme vozila koji međusobno razgovaraju na sofisticiraniji način. Ne samo da više ECU-ova radi paralelno. Sensify se uklapa u ovaj svet. „Kada smo osmislili Sensify, očigledno smo razmišljali o megatrendu softverski definisanog vozila i pobrinuli se da naša elektronska arhitektura bude kompatibilna sa različitim evolucijama koje vidimo“, kaže Troncoso. Iz perspektive dinamike vozila, cilj je maksimizirati prianjanje pneumatika u svim scenarijima. Sensify, uz pomoć Michelin-a, to čini u slučajevima kočenja, ali podaci koje generiše o nivou prianjanja guma imaju ogromne implikacije na druge sisteme vozila. Svi ovi sistemi se oslanjaju na virtuelne modele, a gume su jedna od najtežih stvari za rekreaciju u digitalnom svetu. Michelin je, kao što možete očekivati, jedan od najboljih u ovome, a dodavanje informacija u realnom vremenu iz pametnog kočionog sistema to samo poboljšava. Razmislite o tome kako će ti podaci uticati na prilagodljivo ili aktivno ogibljenje, elektronski kontrolisane diferencijale, aktivnu aerodinamiku i sisteme pogona. Ova saradnja između Brembo-a i Michelin-a će uticati na više od toga kako se automobil zaustavlja. Takođe će uticati na smer Michelinovog i Brembovog (a verovatno i svih ostalih) hardvera o. Ali ovo partnerstvo i sistemi koje je proizveo su još uvek u ranim danima. „Mi smo na početku ove saradnje“, kaže Troncoso. Ipak, Sensify bi trebalo da se (jednog, ne tako dalekog dana) pojavi na tržištu

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Renault i Nissan u pregovorima za spajanje u novu kompaniju

Prema Bloombergovom izveštaju, Nissan i Renault trenutno razmatraju spajanje, kako bi oformili novog proizvođača ...

Pobeda za Toyotu na 3. etapi Dakar Relija 2018

Pobeda na trećem specijalnom ispitu 40. Dakar relija pripala je Nasseru Al-Attiyahu u Toyoti ...

Dostojanstven oproštaj od Alfa Romea 4C

Alfa Romeo 4C odlazi u penziju na kraju godine, ali će to učiniti dostojanstveno ...

Leclercu prva F1 pol pozicija u karijeri

Chareles Leclerc je uradio ono što su mnogi priželjkivali. Ne samo da je osvojio ...

General Motors gasi četiri modela i tri fabrike u 2019.

General Motors je najavio da će okončati proizvodnju modela Chevrolet Volt, Cruze, i Impala, ...