Formula 1 se i zvanično budi, Aston Martin je bio hrabar i na premijeri prikazao bolid koji je verovatno najbliži pravom koji smo videli

Formula 1 se polako budi prema javnosti i medijima, a nakon timova Haas i Red Bull, Aston Martin je otkrio svoj novi bolid. Šta više, ne samo otkrio gotovo FIA maketu kao prethodnici, nego pokazao bolid koji će u velikom delu izaći na stazu, odnosno, pravi bolid, u prvoj specifikaciji. Svi timovi su jedinstveni da su simulacije i aerotuneli jedno, a stvarnost na stazi drugo, i jasno je da će tokom sezone automobili modifikovani u većoj i, manjoj meri, brže ili sporije.

AMR22 koji će voziti Sebastian Vettel i Lance Stroll otkrio je pravi oblik prilično podignutog prednjeg krila i sistema podešavanja napadnog ugla, a po prvi put vidimo i kako izgleda DRS sistem na zadnjem krilu. Pogled odgore pokazuje da su se inženjeri Aston Martna odlučili za zanimljivo rešenje bokova sa otvorima vazduha za hladnjake, koji su podignuti visoko i zanimljivo “podsečeni”. Na bokovima su i otvori u obliku “škrga” koji su do novih pravila bili zabranjeni.

Profil automobila pokazuje koliko je tanak i vitak ceo bolid, ali ono što ne vidimo, a sakrivaće se što duže može je pod vozila, koji od ove sezone preuzima stvaranje sile prijanjanja čije generisanje u velikoj meri preuzima od prednjeg i zadnjeg krila.

Na bokovima vozila iza prednjih točkova više nema kompleksnog spleta usmerivača vazduha, ali su vrlo zanimljivi aerodinamički prelazi između poda i boka vozila, koji će obavljati ulogu usmerivača vazduha u pravcu u kojem aerodinamičari žele da vazduh ide. Za predstojeću sezonu, Aston Martin je konstruisao sopstveno prednje oslanjanje koje je standardne “push rod” konstrukcije, iako će neki timovi koristiti “Pull rod” konstrkciju. Tim Aston Martn kaže da je kompletno prednje oslanjanje mogao kuiti od tma Mercedes-AMG, ali bi to značilo da bi morali čekati da Mercedes potpuno završi svoje oslanjanje, a karoserija AMR 22 bi se morala prilagođavati dobjenom sistemu. Brže i optimalnije je bilo konstruisati sopstveno prednje oslanjanje.

Međutim, pozadi je drugačija situacija. AMR22 koristi menjač i kompletno oslanjanje preuzeto od Mercedes-AMG bolida. Andrew Green, tehnički direktor Aston Martin Formula 1 tima kaže da je to mnogo optimalnije rešenje nego da su sopstveno oslanjanje prilagođavali već gotovom menjaču i izgubili mnogo vremena sa neizvesnim rezultatom.
Uživo vidimo i pneumatke od 18”, ali i ono što je bilo intrigantno, a to su novi naplatci, za koje niko neće reći da su atraktivni, ali su napravljeni tako da smanje stvaranje turbulentnog opstrujavanja vazduha oko njih.

Razumljivo, prema izjavama vozača Aston Martna i šefova tima, jasno je da sve do prvh testova na stazi u Barseloni niko neće znati šta je stvarno napravio, i da će u slučaju promašaja nastati prava trka sa vremenom da se greške isprave.










Show Comments