fbpx

Honda detaljno preradila svoj 1.6 i-DTEC motor

Detaljno revidiran hondin 1.6 litarski i-DTEC dizel motor ugrađivaće se od sledeće godine u model Civic

Od marta sledeće godine, Honda će u model Civic koji se prodaje u Evropi ugrađivati detaljno revidiran 1.6 litarski agregat sa 120 KS. Praktično novi dizel, biće prvi agregat koji će biti testiran prema novom svetskom standardu WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure), a koji se odnosi na potrošnju goriva i emisiju izduvnih gasova. Za razliku od do sada korišćenog NEDC ( New European Driving Cycle) standarda koji je bio test postavljen na teoretskom profilu vožnje, novi WLTP je baziran na podacima iz stvarne vožnje prikupljenim sa lokacija širom sveta, a samim tim i mnogo bliži realnim uslovima vožnje.

Foto: Honda

Honda je napravila značajna unapređenja na svom dizelu i njegovom izduvnom sistemu, koji su kao rezultat doneli emisiju CO2 od 99g/km, po WLTP ciklusu.
Najveći napredak postignut je ugradnjom klipova od legure Hrom-Molibdena, kao i novom tehnologijom honovanja cilindaskih zidova, čime su smanjeneni koeficijenti trenja prilikom hodova klipova. Agregat i dalje koristi Bosch motorsku elektroniku, mali turbo kompresor i EGR niskog pritiska. Blok motora je aluminijumski sa dodatnim rebrima koja su povećala njegovu krutost i smanjila vibracije. Ugrađen je novi NOx konverter sa većim katalizatorom koji u sebi sadrži više plementih metala (Srebra, Platine i Neodimiuma). Hondin novi dizel je takođe i jedan od prvih koji će biti testiran po novoj RDE proceduri radi merenja emisije Azotnih oksida i čestica sagorevanja. Hondin i-DTEC ima 120 KS, maksimalni obrtni moment od 300 Nm pri 2000 o/min, a Civic do 100 km/h ubrzava za 10,4 sec. Ugrađivaće se u obe verzije Civica sa troja i petora vrata, a od sredine 2018. kao pcija pojaviće se i devetostepeni automatik, po prvi put na vozilima sa 4×2 pogonom.

Foto: Honda
  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Uz Bugatti i sat sa W16 motorom

Uz adekvatnu sumu možete doći do ručnog časovnika koji se svojim W16 motorom uklapa ...

Šef Cadillaca Johan de Nysschen iznenada smenjen

Cadillac je iznenada dao otkaz šefu kompanije, Johanu de Nysschenu, a na njegovo mesto ...

Range Rover Sport zvanično predstavljen

Range Rover Sport predstavljen je u novoj, trećoj generaciji, sa novim motorima i na ...

Specijalne pogodnosti za kupce Fiata

Nova prodajna akcija FCA pod nazivom “The Big Deal” počinje u ponedeljak 16.oktobra. Akcija ...

Prvi pogled na novi NASCAR trkački automobil za 2021. godinu

NASCAR je pružio prvi pogled na dizajn novog trkačkog automobila koji se razvija za ...

Ambiciozno: Ford GT za pistu i ulicu

Poreklo Ford GT-a se zna, a možda vredi podsetiti. Henri Ford II je stao ...