Mercedes-Benz je predstavio Vision EQXX koncept automobil kako bi pokazao svoje sposobnosti kada se radi o tehnologiji električnih automobila
Razvoj Mercedesa EQXX je započet sa glavnim ciljem da se promisli svaki deo automobila sa pogonom na struju kako bi se usavršila efikasnost. Prema rečima nemačkog proizvođača, rezultat ovog napora je električni automobil koji na jednom punjenju baterije može da pređe 1.000 kilometara vožnje u realnim uslovima, tj. oko 160 kilometara više od trenutnog vodećeg modela po pitanju autonomije što je Lucid Air Dream Edition Range.
Mercedes-Benz EQXX karakteriše međuosovinsko rastojanje od 2.794 mm, maksimalna snaga motora od 201 KS, 900 voltni elektro sistem i ukupna težina od 1.750 kg. Naplatci su prečnika 20 inča dok se na njima nalaze Bridgestone Turanza Eco pneumatici. U cilju što više efikasnosti EQXX koncepta, Mercedes je zatražio pomoć svojih raznih odeljenja, među kojima je i tim Formule 1. Korišćenje laganih materijala, dizajn elektromotora, softver koji koristi automobil, kao i optimizacija aerodinamike su krucijalni u postizanju tog cilja.
Mercedes-Benz EQS je sa koeficijentom otpora od 0.20 lider među serijskim automobilima, ali EQXX koncept taj rezultat spušta na oko 0.17. Kombinacija pogonskog sistema koji objedinjuje elektromotor, menjač i glavnu elektroniku sa novom generacijom silicijum karbida pomaže u tome da se čak 95% energije iz baterije prenese na točkove.
Mercedes-Benz EQXX koncept karakteriše solarni niz na krovu automobila povezan sa svojom malom baterijom. Energija stvorena iz solarnog niza se koristi za napajanje svetala, infotejment sistema, i raznih drugih opcija u kabini. Prema rečama Mercedesa, EQXX za 100 pređenih kilometara potroši manje od 10 kWh. Glavna baterija ima kapacitet od 100 kWh sa gustinom od 400 watt časova po litri. Ovo u suštini znači da baterija ima kapacitet kao ona u modelu EQS, ali da je upola manja i 30% lakša od nje. Ovo je postignuto boljim pakovanjem ćelija, i upotrebom anoda sa visokim sadržajem silicijuma što znači da mogu da zadrže više energije.
Za razliku od spoljašnjosti EQXX koncepta, enterijer više-manje deluje normalno. To znači da enterijer karakteriše dizajn u skladu sa aktuelnim modelima, ali na futurističan način. Instrument tabla se prostire celom širinom armaturne table, a tu je i upotreba održivih materijala. Jedan od ovih materijala jeste micelijum, koji je podzemna struktura pečurki i ostalih gljiva. Iako se ne očekuje da će Mercedes-Benz ikada staviti EQXX u proizvodnju, jasno je da će pojedina rešenja i tehnologije ovog koncepta doći do budućih serijskih vozila. Šta više, predviđa se da bi već do 2024. ovaj efikasan električni pogonski sistem mogao ući u nekolko serijskih modela. Mercedes-Benz tvrdi da planira da uloži preko 40 milijardi dolara na razvoj električnih vozila do 2030. godine.
Show Comments