Po običaju, Peugeot je hrabar kada je novi model u pitanju. Ostao je samo stari broj i ništa više od prethodnika
Da je po višedecenijskoj tradiciji, nakon prve vožnje u Portugalu, pričali bi o Peugeotu 209, i bilo bi nam jednostavnije. Ovako, moramo da pričamo o novom Peugeotu 208, kako Englezi umeju da obeleže Mk2, a mi kažemo drugoj generaciji. Da, Peugeot više neće menjati brojeve, i 208 će, kao i svi ostali modeli, do daljnjeg imati isti broj i biti predstavnik B segmenta. Mali, gradski, srećom preživeli.
Kažemo srećom, obzirom da ga SUV i Crossover nisu uništili kao C segment, i još više limuzine u D segmentu. Srećom po kupce, još uvek i do daljnjeg, moći će da kupe “običan” mali hatchback od 4 metra sa petora vrata. A ruku na srce, ponuda u B segmentu uopšte nje loša i siromašna. U salonima su još uvek “friški” VW Polo, Seat Ibiza i Ford Fiesta, pa i Hyundai i20, a upravo je stigao novi Renault Clio, a da po kupca odluka bude još teža, i Peugeot izlazi na teren sa novim 208. A za Peugeot ovaj teren, malog gradskog automobila, tradicionalno je uspešan, još od modela 205, pa na ovamo.
Drugačiji, skroz drugačiji
Peugeot 208 koji će u salone stići do kraja ove i početkom sledeće godine je potpuno novi model. Francuzi nisu ni pokušali da se bave “evolucijom” dizajna eksterijera, uz “časna reč” sve ostalo je novo, drugačije i bolje. Novi 208, je par milimetara duži od prethodnika, i “prebacio” je četiri metra. Tačnije, dug je 4.055 mm, a i međuosvinski razmak je “rastegnut” za par milimetara, pa je povećan na 2.540 mm. Ono što uvek poštujemo, a po proizvođača je uvek “klizav teren” svakako je dizajn karoserije. Kao i uvek procene sviđa – ne sviđa prepuštamo svakom ponaosob, ali novi 208 je potpuno drugačiji od odlazećeg modela i to je odlično. Da je upadljiv u saobraćaju to je evidentno, a da ima svež i hrabar dizajn i to je činjenica. Uz malu ogradu da se na međunarodnim prezentacijama uvek voze dobro i vrhunski opremljeni modeli što svakako utiče na vizuelne utiske, Peugeotu svakako“palac gore” za hrabrost i originalnost.
Hrabro i u kabini
Ni enterijer novog 208 nema nikakve veze sa starim modelom, ali ima veze sa činjenicom da je Peugeot jako unapredio i na tom nivou zadržao kvalitet materijala, završnu obradu i preciznost uklapanja. Potpuno nekonvencionalno je rešen oblik armature, tvrde plastike je jako malo, a “karbon look” aplikacije odlično izgledaju, i donose premijum osećaj.
Ponuda prostora napred je korektna, pa čak i natprosečna, obzirom da se bez problema smeštaju osobe visine preko dva metra. Ako se spustimo na osobe prosečne visine, četvoro odraslih se smeštaju bez problema, mada, u stvarnom životu, u B segmentu najčešće viđamo kombinaciju dvoje odraslih i jedno ili dvoje dece pozadi, pa u tom slučaju novi 208 savršeno radi svoj posao. Sa 311 litara zapremine i jednostavnim preklapanjem naslona, svakodnevna funkcionalnost prtljažnika je potpuno zadovoljena.
I-kokpit zanimljiv i drugačiji
Upravo u prvom 208, Peugeot je uveo, pa gotovo, revoluciju u kokpit, malim upravljačem i instrument tablom koja se gleda preko upravljača, a ne kroz njega. Novi 208 pravi korak unapred i dobija 3D digitalnu instrument tablu standardnu za sve nivoe opreme.
Čitljivost je odlična, a prikaz instrumenata i boje se mogu prilagođavati, uključujući i izbor šta se od instrumenta želi u prvom planu. Upravljač je mali, gotovo minijaturan, sa komandama na sebi, i treba malo vremena za privikavanje. U verziji sa papučicama za promenu stepena prenosa automatskog menjača, one se ne pomeraju sa upravljačem, nego su fiksirane. I ovaj sistem gledanja instrumenata stvarno radi, i najgore što se može dogoditi da vrlo malu donju zonu instrumenata od pogleda prekrije upravljač. Višenamenski ekran je u tablet stilu postavaljen visoko na armaturu, u početnim paketima opreme je 7”, a u višim od čak 10”. Niz prekidača je u prepoznatljivom “klavir” stilu, i u prvom kontaktu traži malo vremena i strpljenja za tumačenje funkcija. Da je novi 208 model naredne generacije elektronike, potvrđuju i USB, ali i USB-Type C konenktori, kojih ima na sve strane. Šta više, u višim paketima opreme 208 dobija i bežično punjenje telefona i to u pretincu koji može biti zatvoren.
Ako želimo da prvi utisak o enterijeru svedemo na kratko – odlični materijali, maštovitost, stil, i vrlo pristojna, mada ne i vrhunska funkcionalnost.
Mehanika poznata, motori uglađeni
Na premijeri za medije u Portugalu, predstavnici Peugeota se nisu previše doticali mehanika, pa iz toga proizilazi da osnovna postavka prednjeg MacPherson oslanjanja i zadnje torzione osovine nije previše menjana. Motora će u ponudi biti četiri. Bez previše rezerve možemo da pretpostavimo da je 1.5 litarski dizel poslednji ikada koji će se naći u 208, sa svojih 100 KS i 230 Nm. Preostala tri motora su zapravo jedan trocilindarski benzinac, zapremine 1.2 litre. U najslabijem izdanju, koje će kod nas verovatno biti i najpopularnije, ima 75 KS uz 111 Nm pri 2.750 o/min, a za prenos je zadužen manuelni petostepeni menjač. Za ovu verziju mora se dodati i da je masa vozila samo 1023 kilograma. Srednja verzija ima 100 KS i 205 Nm pri niskih 1.750 o/min, a uz ovaj agregat pripada šestostepeni manuelni prenos. Najsnažnije izdanje ima 130 KS, 230 Nm pri 1.750 Nm, standardni je šetostepeni manuelni menjač, a opcioni, po prvi put u B segmentu, automatski sa osam stepeni prenosa.
e-208 posebna priča
Zapravo, novi 208 ima ukupno pet mogućih pogona. Peti je potpuno električni e-208, koji smo probali i kojim ćemo se posebno pozabaviti. Za sada samo podatak da ima 100 kW (136KS), da do 100 km/h ubrzava impresivno, za samo 8.1 sekundu, i da mu je autonomija po WLTP standardu merenja 340 kilometara, uz bateriju od 50 kWh.
Pre svega tih
Novi Peugeot 208 je na prvim vožnjama pokazao da je pre svega veoma tih, bez obzira na pogon. Dizel se sa lakoćom nosi sa laganim automobilom, obzirom na velik raspoloživ obrtni moment nema ni potrebe ni razloga terati ga u visoke obrtaje da bi se postiglo ubrzanje. Iako benzinici imaju po tri cilindra, kultura rada im je podignuta na jedan novi nivo, do toga da bez saznanja da je neparan broj cilindara u pitanju, po zvuku i vibracijama teško da bi iko to mogao zaključiti. Maleni upravljač je snažno servo pojačan, pa je u gradskoj vožnji i pri manevrisanju na parkingu vrlo prijatan. Pri većim brzinama, novi 208 ostaje preciznog i direktnog upravljanja, ali uz malo više veštačkog osećaja kontakta sa podlogom, odnosno, za nijansu previše pojačanja. Od motorizacije, logično je da verzija sa 130 KS i osmostepenim automatikom donosi najbolje i najuverljivije utiske, ali najslabija verzija sa 75 KS, barem po putnom računaru najavljuje ozbiljnu štedljivost, odnosno potrošnju oko 5 l/100 km i to uz poprilično oštru vožnju.
Preglednost iz vozila je odlična, 3D digitalna tabla nije samo elektronska igračka, nego dobar i informativan instrument. I za Peugeot 208, kao i mnoge druge, postala je standardna vrlo agresivna asistencija održavanja kolovozne trake, koja odlučno i snažno stupa u akciju ukoliko se krene u promenu kolovozne trake bez aktiviranja pokazivača pravca. Najbolje rešenje je jednostavno (i obavezno) korišćenje “žmigavaca”, a lošije, deaktiviranje sistema. Isto tako, još pre polaska iz mesta, treba se upoznati sa komandom tempomata, obzirom da je od pogleda sakrivena iza upravljača.
I moderan i funkcionalan
Nakon prvih 150 kilometara vožnje, utisak je da je Peugeot po mnogo čemu drugima dao domaći zadatak pre svega stilom, akustičkom izolacijom i originalnošću enterijera. U osnovi, tako i mora, obzirom da je strategija kompanije približavanje premijum segmentu, što novi 208, pogotovo u GT Line opremi i uspeva. Ono što ostaje nepoznanica su cene ovog modela u Srbiji, a pominjanje cena za druga tržišta bila bi čista špekulacija i pogrešna informacija. Zbog toga, ostajemo dužni za ovaj podatak. Ono što je sigurno, novi 208 donosi dosta toga, ali ne treba ni očekivati da će to biti sa niskobudžetnim cenama.
Show Comments