fbpx

Cupra el-Born “preti” ozbiljnom autonomijom

Cupra el-Born će uvesti špansku marku u električno društvo, a ako se ostvare najave, to će uraditi na velika vrata

Cupra el-Born predstavljena je kao koncept prošle godine u Ženevi, a sada je definitivno da će sledeće godine, kao serijski automobil, ovu marku uvesti u električno društvo. Iako je praksa da od atraktivnih koncepata ne ostane mnogo kada stignu u serijsku proizvodnju, u slučaju el-Borna, ova nepopularna praksa je izostavljena.
Sportska marka Cupra koja je odvojena od matičnog Seata će u el-Bornu imati atraktivni hot-hatch, i to sa sportskim atribitma. Spušteno oslanjanje, točkovi od 20”, široki pragovi, spojler na zadnjim vratima, samo su neki od detalja koje zadržava serijska verzija.
Cupra el-Born deli svoju platformu sa Volkswagen ID.3, odnosno modularnu MEB platformu koju ćemo tek sretati u brojnim modelima VW Grupe. To ujedno znači da ovaj kompaktni model koji pripada C segmentu ima relativno velik međuosovinski razmak, što donosi dobre vesti u ponudi kabinskog prostora. Jednostavnije, očekuje se bolja ponuda prostora pozadi nego što je to slučaj u modelu Seat Leon.
Mnoge će obradovati vest da Cupra el-Born ima zadnji pogon. Elektromotor je 205 KS, a napaja se iz velike baterije kapaciteta od 82 kWh, pa uz veću bateriju najavljuje se i veća autonomija od ID.3. Prema podacima koje navodi fabrika, el-Born bu treba dostići mogućnost prelaska čitavih 500 kilometara sa jednim punjenjem. Kao i ID.3, i prva električna Cupra moći će se kupiti i sa manjom baterijom kapaciteta od 6 kWh, koja će biti dovoljna za oko 420 kilometara vožnje. Trajanje punjenja kao i kod svih zavisiće od snage punjača, a navodi se da će se na brzim punjačima od 100 kW do 80% kapaciteta puniti za 40 minuta.
Cupra el-Born ubrzava za 2.9 sekundi, ali do 50 km/h, što je i bio cilj tokom razvoja da ima brutalno inicijalno ubrzanje. Nama bliži podatak o performansama kaže da do 100 km/h ubrzava za 7.5 sekundi.
Pored elektrike, u el-Born stiže i dosta nove elektronike u vidu elektronskih asistencija, sistema za povezivanje, digitalnih instrumenta i HUD-a sa pojačanom realnošću.
Po pitanju cene, prva električna Cupra sigurno neće biti jeftina. Očekuje se košta u nivou novog VW Golfa GTI, odnosno Cupre Leon, što bi moglo pretpostaviti brojku od oko 36.000 evra, ali to je ipak za sada samo nagađanje.

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Chevrolet Corvette ZR1 za 2025. je najsnažniji ikada

Chevrolet Corvette ZR1 za 2025. je najsnažniji američki serijski automobil sa V8 motorom ikada ...

Opel je danas otkrio novu, šestu generaciju Astre

Sa potpuno novom Astrom, nemački proizvođač otvara i novo poglavlje – po prvi put ...

Pogledaj iPhone pa napravi Volkswagen

Volkswagen gleda u iPhone i iPad tražeći inspiraciju za dizajn električnih vozila Klaus Bischoff ...

Hummer bi mogao da se vrati kao EV off-road brend

Tekući pregovori u General Motorsu bi mogli značiti povratak Hummer brenda, ali ovog puta ...

Tesla Model 3 potukao konkurenciju u Evropi

Tesla Model 3 se u Evropi prodaje tek od februara meseca, i već je ...