fbpx

Mercedes-Benz EQA debitovao kao kompaktni električni SUV

Mercedes-Benz je proširio svoju EQ liniju električnih automobila sa modelom EQA

Foto: Daimler

Mercedes-Benz EQA predstavlja najmanji električni model u potpuno električnoj EQ porodici. EQA je urađen po uzoru na veći EQC, što znači da je nemački proizvođač iskoristio već postojeći GLA SUV i modifikovao ga za električni pogon. To znači da EQA i GLA dele karoseriju, oplate, enterijer, ali i velik deo mehanike. Ipak, prolaznici će dosta lako moći da razlikuju EQA od GLA, s obzirom da EQA ima drugačiji dizajn prednjih svetala, rešetku hladnjaka koja je potpuno zatvorena i zadnja svetla spojena LED potpisom.

Foto: Daimler

Prvi model koji stiže u salone već na proleće biće EQA 250 sa jednim elektromotorom snage 188 KS. U kombinaciji sa baterijom kapaciteta 66.5 kWh, kompaktni SUV će imati autonomiju od 486 km, doduše izmerenu po vrlo optimističnom NEDC ciklusu merenja. EQA 250 će do “stotke” sprintati za 8.9 sekundi i imati maksimalnu brzinu od 160 km/h.

Foto: Daimler

Prema rečima Mercedesa, dodatne verzije modela EQA će stići kasnije od kojih će jedna imati dva motora ukupne snage 268 KS, dok će druga biti usmerena ka većoj autonomiji od oko 500 km po punjenju. Prosečna električna potrošnja iznosi 15.7 kWh na 100 km za šta je delom zaslužna dobra aerodinamika modela EQA sa koeficijentom ceonog otpora vazduha od 0.28.

Foto: Daimler

Kabina novog električnog crossovera je gotovo identična onoj u aktuelnom GLA. To znači da EQA ima MBUX infotejment sistem i 7.0 inčnu istrument tablu sa 7.0 inčnim infotejment u osnovnoj opremi, a uz doplatu će moći da se dobije par 10.3 inčnih ekrana.

Foto: Daimler

“Rose gold” boja delova trima unutrašnjosti će biti deo dodatne opreme. Osnovna cena Mercedes-Benz EQA u Nemačkoj iznosiće 47,540 evra, a kompaktni crossover će se sklapati u gradu Raštat u Nemačkoj i Pekingu u Kini.

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Ford i Red Bull su već započeli saradnju!?

Ford i Red Bull su već započeli saradnju na “strateški važnom” električnom automobilu, kaže ...

Proslavite 150. rođendan kompanije Continental novim setom guma uz poklon

Gume možete posmatrati kao običnu potrošnu robu, ali su ustvari verovatno najvažnija bezbednosna karakteristika ...

Toyota patentirala “menjač” za električni pogon

Toyota planira da zadovolji nepopravljive ljubitelje manuelnog menjača čak i u svojim električnim automobilima ...

Porsche Cayenne Electric predstavljen u Srbiji

Porsche Cayenne Electric predstavljen u Srbiji i najsnažniji je model koji je marka Porsche ...

Kad se Renault Scenic razgoropadi

U ponudi automobila u toku je stvaranje novog svetskog poretka, samo, pitanje je gde ...

Formula 1- Cowell je novi direktor tima Aston Martin F1

Formula 1- Cowell je novi direktor tima Aston Martin F1, a Silverstone stiže sa ...