fbpx

Aston Martin AMR21 spreman za sezonu Formule 1

Pink Panteri Racing Pointa otišli su u storiju, a iz istorije na stazu Formule 1 vraća se Aston Martin AMR21

Foto: Aston Martin Cognizant Formula 1 Team

Ikona Aston Martin, nakon 61 godina vraća se na stazu Formule 1. Danas je i zvanično predstavljen novi bolid po oznakom AMR21, a kao što odavno znamo, vozački tim su četvorostruki šampona Formule 1 Sebastian Vettel i Lawrence Stroll.

Foto: Aston Martin Cognizant Formula 1 Team

Većinski vlasnik kompanije Aston Martin i Aston Martin Cognizant Formula 1 tima, kanadski milijarder Lawrence Stroll na prezentaciji bolida izjavio je da je ostvario svoj san – da postane većinski vlasnik britanske marke sportskih automobila, i tima Formule 1. Legendarna stilizovana krila u amblemu Aston Martina su se konačno, sa bolida koji nosi naziv energetskog pića, na sopstveni bolid i po prvi put od 1960. kada je se marka poslednji put takmičila u Formuli 1. Bolid zelene, ili slične zelene boje i neće biti itako nov na startu trke Formule 1. Definisana je kao British Racing Green, a u sličnim bojama nastupali su Jaguar F1 i Lotus F1. Prvi nisu bili uspešni, ali zato drugi jesu. Kako će proći novi Aston Martin tek ćemo videti, ali sastojke bi trebao da ima.

Foto: Aston Martin Cognizant Formula 1 Team

Ne treba zaboraviti da su, što Aston Martin kao kompanija što F1 tim, snažno naslonjenu na Mercedes-AMG. Bolid AMR21 pokreću motor i menjač isti ili barem veoma slični onima koji se nalaze u nepobedivim Mercedes-AMG bolidima od 2014. godine. Isto tako, Aston Martin Cognizant Formula 1 tim ima samo 500 zaposlenih, za razliku od Merceds-AMG tima sa 2.000 zaposlenih kako u odeljenju kojie pravi bolid, tako i u motorskom HPP odeljenju. Zbog toga nije ni čudo šta će AMR21 koristiti praktično sve delove koje po pravilima sme da kupi od Mercedes-AMG-a. A teško da se može ignorisati čnjenica da su šef (i vlasnik trećine) tima Mercedes-AMG Toto Wolff i Stroll veliki prijatelji, i verovatno trenutno najuticajniji ljudi u Formuli 1, pa se iz ove kombinacije Aston Martin Mercedes-AMG još svašta zanimljivo može očekivati.

Foto: Aston Martin Cognizant Formula 1 Team

Iako će se analize novg AMR21 tek praviti, unapred je najavljeni da će koristiti sve dozvoljene delove prošlogodišnjeg Mercedes-AMG W11 bolida, a uočljive su identične izbočine koje imaju oba bolida, a uslovljene su dodatnm prostorom koji je zahtevalo neko novo rešenje na pogonskoj grupi Mercedes-AMG.

Foto: Aston Martin Cognizant Formula 1 Team

U svakom slučaju, nakon plave Alpine upoznali smo i zeleni Aston Martin, nove boje u Formuli 1, podjednako ambiciozne kao i svi ostali, koji su malo manje promenili svoj imidž. AMR21 sutra izlazi na sazu Silverstone na prvih 100 kilometara, dozvoljenih da se bolidi snime, ali i “protresu”, pre nego što u Bahreinu izađu na jedina tri predsezonska test dana. A tek tada ćemo ponešto više saznati, mada će svi svoju pravu formu skrivati za prvu trku sezone 28. marta u Bahreinu.

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Rolls-Royce se pravio i u Americi pre 100 godina

Rolls-Royce Silver Ghost sišao je 17. januara 1921. godine sa pokretne trake, ali ne ...

Mercedes GLB stiže pre vremena

Iako priče o još jednom SUV-u iz Mercedesa odavno kruže, po svemu sudeći GLB ...

Stigao osveženi Polaris Slingshot za 2020.

Polaris je predstavio svoj unapređeni Slingshot trotočkaš sa osveženim izgledom, novim tehnologijama, kao i ...

Redak primerak Maybacha 57S Coupe na prodaju

Vrlo redak primerak Maybacha 57S Coupe napravljenog za libijskog diktatora Muamera el Gadafija je ...

Maketa Forda Escorta napravljena od srebra, zlata i dijamanata

Makete automobila obično se sklapaju iz plastičnih kompleta, ali je jedan juvelir odveo ovaj ...

Formula 1 – Velika nagrada Bahreina

Prva trka sezone Formule 1 2023. vožena je na stazi Bahrain International Circuit dugoj ...