fbpx

Volkswagen novom fabrikom uzvraća udarac Tesli

Volkswagen planira da u Wolfsburgu sagradi potpuno novi pogon kako bi dostigao produktivnost koju najavljuje Tesla

Foto: Oliver Killig/Volkswagen newsroom

Volkswagen je više nego ozbiljno shvatio pretnju od giga pogona Tesla u blizini Berlina. Iako mnogi vide potez koji je izveo Herbert Diess pozivajući Elona Muska da se obrati VW-ovom menadžmentu kao najavu nekog vida saradnje, izgleda da će se Volkswagen drugačije braniti od direktnog konkurenta. Iz VW Grupe je potvrđena informacija da će u blizini centrale Grupe u Wolfsburgu nići potuno novi super moderan pogon. Biće zadužen za proizvodnju za sada vrhunskog modela koji VW najavljuje pod svojim amblemom, koji za sada nosi kodno ime Projekat Trinity.

Foto: Volkswagen newsroom

Ono što je sigurno, biće potpuno električno vozilo, i biće u klasi ili nešto iznad klase aktuelnog Passata. Kako je zvanično izjavio šef marke Volkswagen Ralf Brandstaetter, Trinity će biti električno vozilo sa visokim stepenom autonomne vožnje, koje bi trebalo tehnološki dostići i uspešno pairati Tesli i drugim dolazećim modelima. Planirani kapacitet novog pogona je 250.000 vozila godišnje, uz dinamiku proizvodnje koja bi bila 10 časova po vozilu, što je isto koliko Tesla najavljuje da je potrebno za Model 3 u svom novom pogonu u mestu Gruenheide pored Berlina.
Za izgradnju potpuno novog pogona čelnici VW-a kažu da je alternativa adaptaciji postojećih postrojenja za proizvodnju modela Trinity, ali za koji kažu da bi već u startu limitirao neke mogućnosti optimalizacije proizvodnje. Brandstaetter kaže: “Baš zbog toga se odlučujemo na izgradnju novog pogona iz temelja, kako ne bi imali nikakvih ograničenja, a postojeće pogone ćmo vremenom modernizovati i prilagođavati, kako bi na duge staze dostigli potpuno novi nivo proizvodnje. Do tada, novi pogon će obezbediti da ne bude ugrožena proizvodnja modela Golf i Tiguan”.
Plan rukovodstva Volkswagen Grupe ima još jednu prepreku. Iako je doneta odluka da se gradi novi pogon za koji finansijska kalkulacija nije saopštena, pre početka gradnje odluku mola da “aminuje” nadzorni odbor kompanije, koji je, pored akcionara, već odobrio Projekat Trinity.

  • Show Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Formula 1 – Hamilton dobija bolid kakav želi

Formula 1 – Hamilton dobija bolid kakav želi uključujući i sedište vozača bliže zadnjoj ...

Prikazan je Alpine A424 Beta LMDh prototip

Prikazan je Alpine A424 Beta LMDh prototip kojim će se Renaultova sportska marka takmičiti ...

Audi Sport planira RS modele na zasebnoj platformi

Audi Sport planira RS modele na zasebnoj platformi, a posebna platforma za električne RS ...

VW i Ford u alijansi – sve bliže realnosti

Počelo je saradnjom u komercijalnim vozilima, pa je preraslo u spekuacije o nečem mnogo ...

Pobeda Verstappenu u neizvesnoj trci Formule 1

Imola je ponovo donela neizvesnu trku Formule 1 sa prekidom i brojnim incidentima u ...

Električni automobili u problemu zbog sudskog spora

Južno korejski SK Innovation je dobio ugovor vredan nekoliko milijardi dolara za proizvodnju baterija, ...